Se začátkem února už se většina z nás cítí připravená na to nechat zimu a mráz za sebou a přivítat více světla a hřejivosti, ve světě kolem i uvnitř sebe sama. 2. února se ocitáme přesně uprostřed mezi zimou a jarem, a byť ona moudrá Stařena, která tradičně vládne zimě (u nás Slovanů je známá jako Morana), ještě není úplně připravená odejít, její vláda se přesto začíná chýlit ke konci, energie se proměňují a doba nástupu Panenské bohyně jara (Vesny) se blíží. Začíná se už pod povrchem hýbat, protahovat se a zívat a dávat nám najevo svou přítomnost v přírodě, slunce září trošku silněji, země se prohřívá a cítíme, že hluboko v půdě se život začíná hýbat a zrychlovat, můžeme to také vnímat v návratu ptačího zpěvu a v nových vůních nesoucích se vzduchem.

V pohanské tradici se tento den, který já osobně vnímám spíše jako období, nazývá Imbolc a v západní Evropě byl pojímám jako svátek bohyně Brigid. Po nástupu křesťanství pak byla v tomto čase připomínána Marie s Ježíškem. Brigid je známá jako bohyně inspirace – ne nepodobná řeckým Múzám -, věštění, božské alchymie, poezie, léčení, plodnosti, a je jednou z patronek porodních asistentek a dul (ale také kovářů 🙂 ). Je jí přisuzována také vláda nad ohněm. A Imbolc je někdy chápan i jako svátek ohně, jeden ze čtyř během roku: 2. února jsou to první jiskry počínajícího ohně, 1. května (Beltane) tu máme nové, divoké, zářivé plameny, 1. srpna (Lammas) zas horký, stabilně hořící oheň a 31. října (Samhain) plameny dohasínají a zanechávají za sebou kouř a žhavé uhlíky.

Imbolc je tedy časem zrychlení. Slovo samotné pochází z galštiny a znamená „v břiše“ – krásné vyjádření příslibu jara, přestože zima přetrvává. Je mnoho způsobů, jak můžeme tuto energii nenápadného klíčení a rozdmýchávání v sobě podpořit a vědomě s ní pracovat. Důležité je vnímat své vlastní rytmy a dovolit si s tímto osobním, vnitřním proudem plynout. Můžeme se třeba rozhodnout provést větší úklid a vyházet všechno rozbité, nepotřebné, to, co jsme už několik let neměli na sobě. Můžeme si zapálit velkou svíčku (nebo svícen s vícero svíčkami) a meditovat. Přinést si domů čerstvé květiny. Věnovat se umění nebo tvůrčí činnosti. Ale především bychom měli následovat svou inspiraci a začít vyživovat tato drahocenná semínka nápadů a přání, byť třeba jen po malých krůčcích.

Vytvořila jsem k tomu pro vás tento návrh na rozložení karet – tarotových i jakýchkoliv jiných – aby vám pomohl ujasnit si, jaké energie vámi hýbu v tomto období, a jak k sobě přivést více Světla:

 

Výklad pro Imbolc rozložení karet

 

1. Semínko

Váš sen, vize či přání pro nadcházející období. Něco, co už ve vás existuje, ale teprve se to začíná hýbat a ukazovat se. Nový život ve všech možných podobách, který přichází se světlem a může vás velmi obohatit – bude ovšem potřebovat péči a pozornost.

2. Oheň

Praktická rada, krok či akce, které podpoří rozdmýchání vašeho vnitřního ohně a dodají výživu semínku uvnitř.

3. Zrychlení

Energie nebo části vás samých, které se nyní probouzejí ze zimního spánku a začínají se projevovat. Může to opět být nějaké přání či touha, potřeba se vyjádřit určitým způsobem, věnovat se něčemu dávno zapomenutému, ale také to může být jen čerstvá síla, inspirace, nebo naopak potřeba navrácení se do sebe, zkoumání vlastního nitra.

4. Temnota

To, co od vás začíná odcházet, nebo byste tomu měli dovolit odejít, rozloučit se s tím a propustit to. Staré téma, energie, vzorec, přístup, vztah, činnost, cokoliv, co vám v tomto novém období už nebude sloužit a je čas odevzdat to přirozenému proudu života, v němž musí nejprve něco zaniknout, aby se mohlo zrodit nové.

5. Požehnání

Místo, kam máte vnést světlo, a kterému máte požehnat, možná v sobě, nebo ve svém okolí. Něco, co potřebuje vaši lásku, pochopení, odpuštění a přijetí. Ať je to cokoliv, pokuste se vzít to do svého světelného kruhu integrace.

6. Bohyně

Poselství od Brigid pro vás na toto období, rada či vedení, upozornění, varování či výzva, láskyplný vzkaz.

********************

Dejte mi vědět, jak se vám výklad podařil! Můžete svůj dojem či otázku vložit do Komentářů nebo mě kontaktujte zde. A pokud byste chtěli, abych pro vás tento výklad provedla já, můžeme se také domluvit!

S láskou,

Anna